20 lut Brak komentarzy admin Kategoria , , ,

Rynek zawodowy przed młodymi ludźmi którzy poszukują zatrudnienia stawia ogromne wyzwania. W wielu obszarach, prócz odpowiedniego wykształcenia istotne jest także doświadczenie zdobyte na podobnym stanowisku. Niekiedy, to właśnie konkretne umiejętności przesądzają o tym, iż dany kandydat zdobędzie etat. Trzeba o tym pomyśleć jeszcze w trakcie nauki – w późniejszym etapie praktyka zawodowa może stać się kluczem do sukcesu. Jak zdobywać doświadczenie w zawodzie, a przy tym nie zostać chłopcem czy dziewczyną na posyłki?

Zaplanuj karierę zawodową
Młody człowiek, który wybiera szkołę średnią nie zawsze jeszcze jest do końca przekonany o tym, co chciałby w życiu robić. Również studenci często zmieniają profil kształcenia, gdyż początkowe wybory nie zawsze spełniają ich oczekiwania. Chcąc uniknąć ewentualnych błędów, dobrze jest przed końcową decyzją o kierunku drogi edukacyjnej wybrać się do doradcy zawodowego, który na podstawie przeprowadzonej rozmowy oraz wykorzystując specjalistyczne testy określi predyspozycje zawodowe i doradzi, w jakim kierunku warto się rozwijać. Oczywiście, dobrze jest w tym przypadku wziąć pod uwagę własne zainteresowania. Aby utwierdzić się w przekonaniu, iż wybór jest właściwy, można spróbować w ramach wolontariatu przez krótki czas sprawdzić się na wybranym stanowisku. Kolejnym etapem powinna być praktyka zawodowa. W tych placówkach edukacyjnych, które posiadają zawodowy profil kształcenia, praktyki takie są obowiązkowym elementem zapisanym w profilu kształcenia. Również duża ilość uczelni wyższych, zanim wyda dyplom wymaga, aby student odbył określoną ilość godzin praktyki zawodowej. Doświadczenie które się zdobędzie z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości i ułatwi zdobycie wymarzonego stanowiska.

W jakich miejscach poszukiwać praktyk zawodowych?
W przypadku uczelni wyższych dobrze jest korzystać w tym względzie z poradnictwa biura karier, które działają przy większości uczelni zarówno prywatnych jak i państwowych. Przyszły praktykant a także pracodawca umożliwiający odbycie praktyki u siebie w przedsiębiorstwie muszą zawrzeć specjalną umowę w której określi się na przykład ilość godzin oraz szczegółowy program praktyk. Bardzo wiele firm decyduje się na organizowanie u siebie praktyk zawodowych. Korzyść z tego jest obopólna – osoba która odbywa praktykę zdobywa doświadczenie, a pracodawca ma dodatkową osobę do pomocy.

Jakie można odnieść korzyści z odbywania praktyk zawodowych?
Jakie plusy można uzyskać z wykonywania praktyk jeszcze w czasie trwania nauki? Jest ich przynajmniej kilka. W pierwszej kolejności, można zdobyć doświadczenie, które jest niezmiernie pożądane przez przyszłych rekruterów. Poza tym, praktykant oswaja się nie tylko z obowiązkami pracowniczymi lecz również ma możliwość poznania życia zawodowego – uczy się relacji między ludźmi jakie panują w zakładzie pracy, a także szlifuje pierwsze umiejętności negocjacyjne. Często jest też tak, że zadowolony z pracy praktykanta pracodawca proponuje takiej osobie lukratywne stanowisko po zakończeniu czasu trwania praktyk. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę i karierę zawodową zaplanować w taki sposób, aby w przyszłości nie mieć żadnych kłopotów ze zdobyciem wymarzonej posady – konkurencja jest bowiem coraz większa. By umocnić swoją pozycję na starcie warto doskonale dostosować się do standardów panujących na rynku pracy w naszym państwie.